Szukając oszczędności, czasem trzeba zainwestować
Inwestycje w szpitalach niemal zawsze wymagają ogromnych nakładów finansowych. Wydawanie tych pieniędzy w momencie, gdy placówka chce zaoszczędzić, nie wydaje się początkowo rozsądnym pomysłem. A jednak okazuje się, że to właśnie odpowiednio ukierunkowane inwestycje mogą pomóc szpitalom wygenerować oszczędności, dzięki którym będą mogły nadal się rozwijać.
Aby spełnić potrzeby pacjenta, sprostać wymogom ministerialnym oraz standardom unijnym, polskie szpitale muszą stale się modernizować oraz nieustannie inwestować w rozwój. Dodatkowo technologia medyczna, która z roku na rok czyni coraz większe postępy, niejako wymusza na placówkach dostosowanie się do nowych rozwiązań, które pomagają w ratowaniu życia. Takie inwestycje wymagają nierzadko ogromnych środków finansowych. Skąd je brać? Część środków szpitale mogą zdobyć poprzez realizowanie inwestycji, które generują oszczędności.
Oszczędzanie poprzez eko-inwestowanie
W ostatnich latach niektóre placówki medyczne zdecydowały się zainwestować w nowoczesne rozwiązania ekologiczne. Jakie to projekty? Szpitale przede wszystkim stawiają na ograniczenie kosztów energetycznych, co realizują najczęściej poprzez inwestycję w fotowoltaikę oraz termomodernizację. W ostatnim czasie popularnym sposobem na ograniczenie kosztów energetycznych jest termomodernizacja budynku. Polega ona na wprowadzeniu zmian, które ograniczą ucieczkę ciepła oraz zapewnią bardziej ekonomiczne i energooszczędne ogrzewanie wnętrz, a także wody użytkowej. Głównym powodem dużego zużycia energii grzewczej jest nadmierna ucieczka ciepła z budynku, które przenika najczęściej przez nieodpowiednio zaizolowane ściany zewnętrzne i okna, dach oraz podłogę na gruncie. Z tego względu w ramach termomodernizacji najczęściej wykonuje się:
- ocieplenie ścian zewnętrznych budynku,
- wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
- ocieplenie dachu lub stropodachu,
- ocieplenie podłogi lub stropu nad nieogrzewaną piwnicą.
Innym często spotykanym rozwiązaniem eko-energetycznym jest inwestycja w fotowoltaikę. Panele fotowoltaiczne w największym skrócie przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną, dlatego instalacja takich paneli na dachu szpitala dostarcza obiektowi darmowej energii. Oczywiście tak wytworzony prąd zaspokaja jedynie część zapotrzebowania energetycznego budynku, jednakże większa ilość zainstalowanych paneli (które mogą znajdować się również na ziemi) może znacząco wpłynąć na obniżenie rachunków za energię.
W ramach eko-inwestycji tego typu bardzo często wymienia się również oprawę oświetleniową na energooszczędną. Taka kompleksowa eko-modernizacja może wygenerować znaczące oszczędności dla szpitala. Przykładem, który podręcznikowo wyczerpuje hasło eko-inwestycji może być Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej. Budynek szpitalny przeszedł częściową termomodernizację oraz zainstalowano w nim odnawialne źródła energii w postaci paneli fotowoltaicznych. Instalacja składa się z 1481 modułów fotowoltaicznych, każdy o mocy 270 W. Zlokalizowano je na terenie o powierzchni około 7 tys. m2. Według szacunków, pokryje ona zapotrzebowanie szpitala na energię elektryczną w ponad 10%. Oprócz montażu instalacji fotowoltaicznej, w ramach projektu sfinansowano m.in. wymianę ponad 4,6 tys. opraw oświetleniowych na oprawy typu LED, a także przeprowadzono działania termomodernizacyjne polegające na dociepleniu stropodachów o powierzchni 8,7 tys. m2 i wymianie uszczelek na silikonowe w 1050 oknach.
Wszystkie przeprowadzone prace miały na celu zmniejszenie zużycia gazu oraz zwiększenie efektywności zużycia energii elektrycznej i udziału w jej produkcji odnawialnych źródeł. Dzięki realizacji tych inwestycji Wojewódzki Szpital w Bielsku-Białej chce wygenerować roczne oszczędności na energii elektrycznej i cieplnej na poziomie 400 tys. zł. A to już wcale niemała kwota.
Przeczytaj więcej: o inwestycji: http://www.medinwestycje.pl/zielona-energia-dla-szpitala-w-bielsku-bialej
Nowoczesne rozwiązania ciepłownicze
Innym rodzajem inwestycji generujących oszczędności są wymiany przestarzałych instalacji grzewczych na nowoczesne energooszczędne rozwiązania. Przykładem takiej inwestycji może być Szpital Powiatowy w Skarżysku Kamiennej, który oprócz całkowicie nowej kotłowni postawił również na nową sterylizatornię. Nowa kotłownia zastąpiła starą, oddaloną od szpitala o ponad 0,5 km, co wiązało się z ogromnymi stratami ciepła przy jego przesyłaniu i dystrybucji. Teraz ten problem został wyeliminowany, ponieważ nowoczesna, w pełni zautomatyzowana i monitorowana kotłownia zlokalizowana jest w piwnicy szpitala. Została wyposażona w system kaskadowy dwóch kotłów gazowych kondensacyjnych o mocy 1300 kW. Posiada też system zasilania awaryjnego olejem opałowym.
Według szacunków rocznie na ogrzewaniu budynku szpital zaoszczędzi ponad 500 tys. zł.
Technologia w służbie oszczędności
Rozwój technologiczny w medycynie niesie ze sobą oczywiste korzyści, takie jak chociażby coraz bardziej dokładne urządzenia diagnostyczne, ale również potencjał generowania oszczędności. Inwestycja w nowoczesną aparaturę medyczną nie należy do tanich, jednak w dłuższej perspektywie jest opłacalna. Dlaczego? Przede wszystkim wiele nowoczesnych modeli aparatury medycznej to urządzenia, które pobierają mniej prądu oraz usprawniają i przyspieszają pracę personelu medycznego.
Przy zakupach nowoczesnego sprzętu medycznego warto również zadbać o wydłużoną gwarancję urządzenia, dzięki czemu będzie można uniknąć bardzo dużych kosztów serwisowych. Mimo, iż jest to wyspecjalizowana aparatura wysokiej klasy, to nadal jest zużywalna. Dla przykładu wymiana lampy w starszym, aktualnie użytkowanym tomografie komputerowym to koszt nieproporcjonalnie wysoki w stosunku do wymiany urządzenia na nowe.
- Warto rozważyć zakup nowego sprzętu medycznego w oparciu o koncept MES (Managed Equipment Service) – mówi Maciej Dorman, Menadżer ds. relacji biznesowych w BFF MEDFinance – To zindywidualizowane rozwiązanie dla systemu opieki zdrowotnej, które zawiera w sobie: zakup sprzętu, serwis, finansowanie oraz zarządzanie całym programem w sposób kompleksowy. Ścisła współpraca z dostawcami pozwala nam dopasować wydłużoną gwarancję wraz pełną opieką serwisową do okresu finansowania. Oznacza to w praktyce, że placówka medyczna, która chce spłacać raty za sprzęt przez 7 lat, to również przez 7 lat jest zabezpieczona pod względem sprzętowym, technicznym i finansowym.
Z innych przykładów oszczędzania poprzez nowoczesne rozwiązania technologiczne wystarczy choćby wymienić informatyzację oraz cyfryzację placówek medycznych. Ilość czasu i pracy zaoszczędzonego przez pracowników administracji oraz lekarzy jest nie do przecenienia. Nie bez znaczenia jest również zatrzymanie produkcji papierowych dokumentów na ogromną skalę.
W ramach innowacji, które generują oszczędności warto również zwrócić uwagę na projekt UnitDoseOne, czyli w pełni zautomatyzowaną aptekę szpitalną, która umożliwia efektywną i bezpieczną dystrybucję leków. Zrobotyzowana szafa lekowa, w której umieszczone są kasety z saszetkami zawierającymi tabletki, czopki i ampułki może stać zarówno w aptece, jak i bezpośrednio na oddziale szpitalnym. Przygotowywanie i podawanie leków pacjentom należy do najbardziej czasochłonnych czynności wykonywanych przez pielęgniarki w szpitalach, przez co personel ma mniej czasu na opiekę nad pacjentami. Oprócz oczywistego cięcia kosztów automatyzacja procesów szpitalnych, na przykład w postaci aptekomatu, będzie w przyszłości również poprawiać jakość opieki medycznej nad pacjentami.
Nie tylko oszczędności – korzyści z inwestowania
Problemy polskich placówek medycznych łączą się pod wspólnym mianownikiem niedofinansowania całego systemu służby zdrowia. Szpitale borykające się z niespójnym budżetem powinny mieć skonstruowaną szerszą i długofalową strategię, która pozwoli im w kolejnych latach zbilansować swoje zadłużenie. Warto również pamiętać, że inwestycje w eko-rozwiązania to nie tylko oszczędności dla szpitala, ale również wkład w ochronę środowiska. W przyszłości takie inwestycje mogą spowodować, że ludzie będą zdrowsi, a na oddziały trafi mniej pacjentów.
Przy takim wachlarzu korzyści, nawet jeśli szpital aktualnie nie dysponuje sumą pozwalającą na eko-inwestycję, warto rozważyć możliwość finansowania zewnętrznego. Partner finansowy BFF MEDFinance wielokrotnie wspomagał już szpitale w tego typu inwestycjach. Rozłożenie kosztów inwestycji w czasie oraz możliwość elastycznego dopasowania rat, pozwala szpitalom na spłatę zobowiązania w dogodnym terminie. Dzięki temu w dłuższej perspektywie szpitale mogą generować oszczędności oraz korzyści: dla szpitala, pacjentów, ale również naszej planety.
Przeczytaj również:
-
Diagnostyka medyczna inwestycją w przyszłość
W ciągu ostatnich kilku lat możemy zaobserwować dynamiczny rozwój diagnostyki medycznej, który jest nie tylko wynikiem postępu technologicznego, ale...
Czytaj więcej -
Bezpieczeństwo realizacji inwestycji a presja finansowa w szpitalnictwie
Rozwijająca się technologia, ochrona danych osobowych pacjentów, a także ewolucja standardów medycznych, to aspekty, które sprawiają, że odpowiednie...
Czytaj więcej -
NAJLEPSZE SZPITALE PUBLICZNE W POLSCE
BFF Banking Group opublikował wyniki 8. edycji zestawienia “Liderzy Zarządzania – najlepiej zarządzane szpitale publiczne”. Ranking docenia jednostki...
Czytaj więcej