Mocne przyśpieszenie na rynku robotyki chirurgicznej
Rosnące zapotrzebowanie na małoinwazyjne roboty, zwiększenie świadomości personelu w kontekście wykorzystania robotów oraz nieocenione korzyści jakie nowoczesne rozwiązania niosą dla całej kadry medycznej to tylko niektóre z czynników wpływających na rozwój rynku robotyki chirurgicznej. Odpowiadamy na pytanie – jak zmienia się rynek robotyki w Polsce i jaki ma wpływ na funkcjonowanie placówki medycznej?
Dynamika rynku robotyki medycznej
Technologia wykorzystywana przy użyciu robotów chirurgicznych, mimo swojej relatywnie krótkiej historii, zdążyła dowieść jak bardzo korzystnym jest rozwiązaniem. W Polsce mamy obecnie 22 autoryzowane systemy da Vinci. Na świecie technologia ta jest rozwijana jest od ponad 20 lat i aktualnie dostępne są już 4 generacje tych platform. Co więcej, wykonano łącznie 7000 instalacji robotów da Vinci w 69 krajach. Robot da Vinci wykorzystywany jest do 170 typów zabiegów głownie w dziedzinie urologii, ginekologii i chirurgii ogólnej. Coraz szersza jest obecność również robotów ExcelsiusGPS firmy Globus Medical wykorzystywanych do zabiegów na kręgosłupie, czy robotów ortopedycznych Navio i Cori firmy Smith & Nephew.
Biorąc pod uwagę tempo rozwoju rynku robotyki chirurgicznej można spodziewać się kolejnych wzrostów zarówno w wydatkach prywatnych, jak i publicznych na zabiegi z wykorzystaniem tej technologii. Potwierdza to nie tylko zwiększone zainteresowanie szpitali w inwestycje tego typu, które można zauważyć w planach tych podmiotów, czy ogłoszonych już przetargach, ale także liczne raporty i badania, które analizują rozwój tego sektora w Polsce.
Według raportu „Rozwój chirurgii robotycznej w Polsce” liczba zabiegów w placówkach prywatnych będzie rosła dwukrotnie szybciej niż w szpitalach publicznych. Już teraz rozwój chirurgii robotycznej w placówkach prywatnych jest lepiej widoczny niż w tych określanych mianem publicznych. Tempo rozwoju rynku pozwala natomiast przewidywać, że w ciągu najbliższych kilku lat łączne wydatki na zabiegi robotowe będą rosły o minimum 50% rocznie. To sugeruje, że ewolucja chirurgii robotycznej jest wciąż w fazie rosnącej.
Potęp w dostępności robotyki
Wśród głównych przyczyn postępu w dostępności robotyki chirurgicznej w Polsce można wymienić przede wszystkim walory kliniczne robotyki medycznej, dokładność i precyzję, które skutkują m.in. krótszym pobytem pacjenta w szpitalu. Przyczyniają się także do mniejszej inwazyjności zabiegu oraz skutkują mniejszą ilością powikłań i/lub konwersji. Dodatkowym elementem było wprowadzenie refundacji pierwszej procedury robotycznej - radykalnej prostatektomii.
Robotyka chirurgiczna stała się standardem dla wielu procedur zaledwie w ciągu dekady i przyniosła początek fundamentalnej zmiany w chirurgii. Zabiegi z wykorzystaniem robotów to szansa na skrócenie czasu hospitalizacji, ograniczenie powikłań i szybszą rekonwalescencję pacjenta. Najlepsze ośrodki w Polsce wykonują blisko 500 zabiegów rocznie na aparat. Wiąże się to z coraz większą świadomością tej technologii wśród specjalistów i pacjentów.
Finansowanie inwestycji w roboty medyczne
Inwestycja w robotykę medyczną to wciąż kosztowne przedsięwzięcie. Część inwestycji jest finansowana przez lokalne samorządy ze środków unijnych. Znane są również przykłady grantów finansowania grup procedur ginekologicznych z programu regionalnego. Polski rynek robotów chirurgicznych stale się rozwija, a wraz z nim powiększa się oferta instytucji finansujących i możliwości wsparcia rozwoju tego sektora. Wśród nowych możliwości, które przyczyniają się do częstszych inwestycji w tego typu sprzęt, wyróżnić można oferowanie dzierżawy, odroczonych płatności, a także rozliczania zakupu wraz z wykonywanymi zabiegami. Wszystkie te elementy sprawiają, że powoli zanika finansowa bariera dla szpitali w postaci jednorazowego wydatku, który opiewa na dużą kwotę. BFF MEDFinance w swoim portfolio posiada produkty pozwalające na finansowanie zakupu robotów medycznych. Wsparciem może być uzupełnienie kwoty pozyskanej z dotacji poprzez sfinansowanie wkładu własnego placówki medycznej przy pomocy pożyczki czy finansowania ratalnego dedykowanego do zakupu tego typu sprzętu.
Szpitale chcące pozyskać finansowanie na zakup robotów medycznych mogą skorzystać z kilku różnych instrumentów. Wśród najbardziej opłacalnych rozwiązań wyróżnić można pożyczkę inwestycyjną oraz finansowanie ratalne. Popularny leasing finansowy sprzętu medycznego może okazać się problematyczny ze względu na podatek VAT, który szpital musi w całości zapłacić po dostawie sprzętu. Druga kwestia to jego własność. Przy leasingu roboty nie stanowią własności szpitala, lecz ich właścicielem jest finansujący. W konsekwencji konstrukcja finansowania oparta o leasing jest mniej korzystną opcją niż wspomniana pożyczka czy finansowanie ratalne.
Rozwój robotyki a funkcjonowanie szpitala
Inwestycje w robotykę medyczną wpływają na codzienne funkcjonowanie placówek medycznych. Operacje i procedury, które kiedyś wymagały dużych nacięć i tygodni rekonwalescencji, dzięki rozwojowi robotyki chirurgicznej są minimalnie inwazyjne, bardziej precyzyjne i pozwalają pacjentom na powrót do normalnej aktywności życiowej w znacznie krótszym czasie. Robot to także poprawa komfortu pracy chirurga. Zapewnia wysoką ergonomię pracy oraz minimalizuje wysiłek fizyczny operatora zapewniając możliwość pracy w pozycji siedzącej. Pozwala to na niwelowanie ryzyka drżenia rąk czy wystąpienia błędu lekarskiego w wyniku zmęczenia w trakcie długotrwałego zabiegu.
Niezwykle ważny jest także system wizyjny, który pozwala na przesyłanie do operatora obrazu z kamery umieszczonej na ramieniu robota. Kamera endoskopowa, pozwala na 10-krotne powiększenie optyczne oraz 4-krotne powiększenie cyfrowe obrazu. Robot operacyjny posiada 4 uniwersalne ramiona, które umożliwiają zmianę narzędzi chirurgicznych stosownie do etapu i rodzaju wykonywanych zabiegów operacyjnych. Z kolei technologia EndoWrist, zastępuje w trakcie operacji dłoń chirurga. W stosunku do biologicznego odpowiednika tego narzędzia, EndoWrist zapewnia kilkukrotnie większy zakres ruchu oraz posiada 7 stopni swobody (zmienną pozwalającą opisać położenie obiektu), gdzie ludzki nadgarstek posiada ich tyko 3.
Wprowadzenie robotów do chirurgii pozwoliło również diametralnie zmienić model kształcenia przyszłych operatorów. Lekarze trenują podobnie jak piloci samolotów z wykorzystaniem symulatorów i wirtualnej rzeczywistości. To pozwala na dojrzewanie kompetencji w bezpiecznych warunkach.
Przeczytaj również:
-
Diagnostyka medyczna inwestycją w przyszłość
W ciągu ostatnich kilku lat możemy zaobserwować dynamiczny rozwój diagnostyki medycznej, który jest nie tylko wynikiem postępu technologicznego, ale...
Czytaj więcej -
Bezpieczeństwo realizacji inwestycji a presja finansowa w szpitalnictwie
Rozwijająca się technologia, ochrona danych osobowych pacjentów, a także ewolucja standardów medycznych, to aspekty, które sprawiają, że odpowiednie...
Czytaj więcej -
NAJLEPSZE SZPITALE PUBLICZNE W POLSCE
BFF Banking Group opublikował wyniki 8. edycji zestawienia “Liderzy Zarządzania – najlepiej zarządzane szpitale publiczne”. Ranking docenia jednostki...
Czytaj więcej