7 października 2020

„Mamy aktualnie rekordowo niskie stopy oprocentowania…”– relacja z IV Kongresu Wizji Zdrowia

Dyrektor Generalny BFF MEDFinance Mariusz Błoch podczas debaty „Finansowanie i Organizacja Sektora Medycznego. Doradztwo i inwestycje” w ramach trwającego Kongresu Wizji Zdrowia podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat wpływu pandemii na finanse i inwestycje w szpitalach. 

Dyskusja była wyjątkową okazją na skonfrontowanie poglądów w aspekcie finansowania inwestycji z różnych perspektyw – oprócz przedstawiciela BFF MEDFinance w konferencji wzięli udział również: 

  • Jerzy Friediger – Członek Prezydium NRL
  • Małgorzata Gałązka-Sobotka – Uczelnia Łazarskiego
  • Rafał Janiszewski – Kancelaria Doradcza Rafał Piotr Janiszewski
  • Jakub Karaszewski – Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku

Moderator debaty Jakub Gołąb na otwarcie dyskusji zapytał o wpływ pandemii na procesy inwestycyjne w szpitalach oraz finanse ośrodków zdrowia. Wszyscy uczestnicy byli zgodni co do tego, iż sytuacja finansowa szpitali wygląda dziś zupełnie inaczej, niż na początku roku. 

Mariusz Błoch zwrócił uwagę na różnicę w korzystaniu finansowania zewnętrznego przez szpitale:

– W skrócie można powiedzieć, iż w ramach naszej grupy bankowej oferujemy finansowanie bieżące oraz finansowanie inwestycyjne. Przez początkowy okres pandemii obserwowaliśmy wyhamowanie w zakresie finansowania obrotowego – najprawdopodobniej było to związane z szybszymi płatnościami ze strony NFZ. Obecnie po kilku miesiącach pandemii, możemy z całą pewnością stwierdzić, iż aktualny rok zamknie się z większymi potrzebami szpitali w aspekcie finansowania bieżącego. 

W ocenie Dyrektora Generalnego BFF MEDFinance zupełnie inaczej wygląda jednak kwestia finansowania inwestycyjnego: 

– Szpitale w większości zatrzymały te inwestycje, które były planowane od dłuższego czasu i miały być uruchamiane na przestrzeni ostatnich miesięcy. Placówki zdrowia skupiły się na dokończeniu inwestycji, które były już w trakcie realizacji podczas wybuchu pandemii. Finansowania inwestycyjnego będzie w tym roku znacznie mniej. 

W późniejszej części debaty Mariusz Błoch został zapytany o to, czy instytucja taka jak BFF MEDFinance może w jakiś sposób pomóc szpitalom ustabilizować ich sytuację finansową. Dyrektor Generalny BFF MEDFinance odpowiedział twierdząco oraz podzielił się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi ostatnich obserwacji rynku finansowego w branży medycznej. 

– Obserwujemy, że w ostatnim czasie dosyć istotnie zaczął wydłużać się okres finansowania, na jaki szpitale pozyskują środki.mówił Dyrektor Generalny BFF MEDFinance podczas konferencji – Jeszcze w zeszłym roku ten okres zamykał się w około 10 latach, dziś jest to raczej około 10-15 lat. Warto również zwrócić uwagę na dostępność karencji – w chwili obecnej jesteśmy w stanie zaproponować co najmniej dwuletni okres karencji, żeby w tym przejściowym okresie związanym z pandemią, szpital mógł spokojnie funkcjonować. Zdecydowanym plusem jest również cena finansowania. Mamy aktualnie rekordowo niskie stopy oprocentowania i dostępność takich produktów finansowych również oceniamy bardzo wysoko podsumował Mariusz Błoch.  

Dostęp do nagrań wszystkich paneli:

https://www.termedia.pl/mz/Zobacz-Wizje-Zdrowia-i-Hospital-Management-w-sieci-,39865.html

Wywiad z Mariuszem Błochem:

https://www.termedia.pl/mz/Mariusz-Bloch-Istnieje-wiele-czynnikow-ktore-ulatwiaja-realizacje-inwestycji-,39874.html

Przeczytaj również: