Finansowanie ratalne sprzętu medycznego – kiedy najlepiej z niego skorzystać?
Jaką formę finansowania wybrać, by jak najkorzystniej sfinansować zakup sprzętu medycznego? To pytanie zdaje się zadawać sobie wielu dyrektorów i menedżerów placówek zdrowia. Odpowiedź na nie najczęściej zależy od indywidualnych potrzeb danego podmiotu leczniczego, jednak w większości przypadków to finansowanie ratalne sprawdza się najlepiej. Dlaczego?
W naszym cyklu poradnikowym prezentujemy cechy różnych form finansowania i wybieramy najkorzystniejsze rozwiązania dla indywidualnych potrzeb placówek medycznych.
Sprzedaż ratalna to jedna z najpopularniejszych form finansowania sprzętu medycznego – to uniwersalny instrument finansowy, którego elastyczność sprawia, iż sprawdza się w większości indywidualnych sytuacji.
Mechanizm finansowy tego rozwiązania działa podobnie jak na rynku konsumenckim: to w skrócie forma sprzedaży produktu za cenę płatną w określonych ratach oraz określonym terminie. W związku ze specyfiką branży medycznej szczegóły tej transakcji przebiegają jednak nieco inaczej.
Jak wygląda sprzedaż ratalna w branży medycznej?
Wyobraźmy sobie sytuację, w której placówka medyczna potrzebuje jak najszybciej zakupić nowy aparat RTG do swojej pracowni. Stary model został już wyeksploatowany i nie nadaje się do naprawy, jednak pacjenci muszą jak najszybciej odzyskać możliwość przebadania.
Przedstawiona sytuacja może się wydarzyć w każdym momencie – zakłada nieplanowaną inwestycję, której nie uwzględniono w budżecie placówki na dany rok. W takich przypadkach podmioty lecznicze najczęściej nie mają możliwości sfinansowania sprzętu z własnych środków. Sprzedaż ratalna sprawdza się idealnie w takich sytuacjach.
Prywatna placówka zdrowia najczęściej kontaktuje się wtedy bezpośrednio z instytucją finansową bądź dostawcą sprzętu medycznego. W drugim przypadku to producent zgłasza się do wyspecjalizowanych partnerów finansowych branży medycznej, takich jak BFF MEDFinance. Umowa jest podpisywana trójstronnie, a wysokość rat, okres finansowania i szczegóły transakcji są elastycznie dopasowywane do potrzeb placówki medycznej.
W przypadku placówki publicznej ogłasza ona przetarg na sprzęt medyczny wraz z jego finansowaniem. W takich sytuacjach instytucja finansująca sprzęt medyczny startuje do przetargu jako główny wykonawca, natomiast dostawca sprzętu medycznego staje się jego podwykonawcą. BFF MEDFinance, które ma na koncie setki sfinansowanych w ten sposób inwestycji, współpracuje z większością dostępnych na rynku dostawców i producentów sprzętu medycznego, dlatego dopasowanie parametrów i specyfikacji danego urządzenia do potrzeb szpitala nie stanowi żadnego problemu.
Wracając do naszego przykładu placówka medyczna otrzymuje aparat RTG na własność z chwilą podpisania umowy z instytucją finansową. To korzystne również dla dostawcy sprzętu medycznego, ponieważ natychmiastowo uzyskuje pełną zapłatę za produkt. Placówka medyczna natomiast spłaca urządzenia w określonej i optymalnej dla siebie liczbie rat.
Korzyści finansowania ratalnego sprzętu medycznego – dlaczego to najpopularniejsza forma?
- Cena finansowania wliczona w cenę sprzętu
- Prosta forma finansowania dedykowana dla dostaw sprzętu medycznego
- Finansowanie 100% inwestycji, brak konieczności wnoszenia opłaty wstępnej
- Oprocentowanie stałe lub zmienne w oparciu o WIBOR; równe lub malejące miesięczne raty
- Pełna własność sprzętu w momencie podpisania umowy
- Prosty zapis w SIWZ – „Zamawiający zapłaci wykonawcy w … równych ratach miesięcznych”
- Prosta organizacja postępowania, w ramach jednego przetargu zamawiający otrzymuje ofertę na sprzęt medyczny oraz finansowanie
- Efektywne podatkowo - wyodrębnienie kosztu finansowania na formularzu ofertowym pozwala na zastosowanie stawki podatku VAT ZW.
- Możliwość sfinansowania prac adaptacyjnych
Kiedy i jaka placówka medyczna powinna skorzystać z tej formy?
Finansowanie ratalne jest przede wszystkim korzystne dla placówek medycznych, które nie są podatnikami VAT – w większości przypadków więc będą to publiczne placówki zdrowia. Dlaczego? Te podmioty mają możliwość odliczenia podatku VAT od kosztów finansowania, dzięki czemu znaczna część ceny za sprzęt jest dla nich eliminowana na starcie.
Sprzedaż ratalna może sprawdzić się jednak również w sektorze prywatnym (również tutaj znajdziemy placówki medyczne, które nie są płatnikami VAT) oraz w szerokim wachlarzu różnych sytuacji. To produkt finansowy, który jest uniwersalny oraz elastyczny. Placówka medyczna ma niebagatelne pole negocjacyjne przy ustalaniu wysokości rat i okresu spłaty – może postawić na raty malejące bądź stałe lub określić całkowicie niestandardowy harmonogram spłat.
Dodatkowo w przypadku współpracy z doświadczonymi instytucjami finansowymi takimi jak BFF MEDFinance podmioty lecznicze mogą liczyć na dodatkowe benefity. Dzięki wieloletniej współpracy z dostawcami sprzętu medycznego BFF MEDFinance może obniżyć koszt finansowania poprzez kredyt kupiecki, a ponadto klienci mogą liczyć na rabaty obniżające cenę urządzenia.
Dzięki takim rozwiązaniom placówki medyczne mogą zorganizować nawet nieplanowaną inwestycję bez obciążania budżetu placówki. Dyrektorzy podmiotów leczniczych chętnie korzystają z tej formy finansowania również przy zakupie nowych urządzeń do wyremontowanych oddziałów lub przy otwieraniu nowych.
Przeczytaj również:
-
Diagnostyka medyczna inwestycją w przyszłość
W ciągu ostatnich kilku lat możemy zaobserwować dynamiczny rozwój diagnostyki medycznej, który jest nie tylko wynikiem postępu technologicznego, ale...
Czytaj więcej -
Bezpieczeństwo realizacji inwestycji a presja finansowa w szpitalnictwie
Rozwijająca się technologia, ochrona danych osobowych pacjentów, a także ewolucja standardów medycznych, to aspekty, które sprawiają, że odpowiednie...
Czytaj więcej -
NAJLEPSZE SZPITALE PUBLICZNE W POLSCE
BFF Banking Group opublikował wyniki 8. edycji zestawienia “Liderzy Zarządzania – najlepiej zarządzane szpitale publiczne”. Ranking docenia jednostki...
Czytaj więcej